SON DAKİKA

Tercüman
reklam

Samsun Maarif Hareketi Kapsamında “Tarihe vurgu; Mübadele” Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Samsun Maarif Hareketi Kapsamında “Tarihe vurgu; Mübadele” Etkinlikleri Gerçekleştirildi
Bu haber 04 Mayıs 2019 - 16:35 'de eklendi ve 97 views kez görüntülendi.

Samsun Balkan Türkleri Derneği ve Sakarya İlkokulu Müdürlüğünce; Samsun Maarif Hareketi Kapsamında “Tarihe vurgu; Mübadele” Etkinliklerinde 04 Mayıs Cumartesi Sakarya ilkokulu bahçesinde milli halk oyunları yanı sıra milli türkülerinde öğrenciler tarafından söylendiği muhteşem bir etkinlik yapılmıştır. Etkinlikte mübadeleye ait resim sergisi ziyaretçilere açılmış ve Balkan Esintileri şiir kitabının tanıtımı yapılmıştır. Ayrıca etkinliğe katılan halka kazan pilavı ve ayran dağıtılmıştır.
Etkinliğin hazırlanmasında Balkan Türkleri Derneği Yöneticileri yanı sıra Sakarya İlkokulu Müdürlüğünden Müdür Mehmet SAKA, Müdür Yardımcısı Yeliz Yılmaz Şen ve Öğretmen Jale SÖZÜDOĞRU proje ekibi olarak görev almıştır.


Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi, Kültür, Sanat işleri ve Türk Kültür dünyası ile ilgili Başkan Yardımcısı Kerim Sarılara “Tarihe vurgu; Mübadele” ile ilgili bilgi veren Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata; “İki devlet arasında (Türkiye ve Yunanistan) karşılıklı nüfus mübadelesi gibi tarihi olaylar kalıcı izler bırakır. Mübadele büyük bir dramdır, yaradır. Mübadiller geldikleri toprakları vatan bilip yerleşmişlerdir. Hasret, özlem, umut, sevgi, üzüntü ve mutluluk mübadillerin yüreklerinde yer alıp bazen şiir ve hikaye olarak yeni nesillere intikal ettiğini ifade etmiştir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA