SON DAKİKA

Tercüman
reklam

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Eksert, “Bizim sevdamız Türkiye”

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Eksert, “Bizim sevdamız Türkiye”
Bu haber 21 Mart 2019 - 12:28 'de eklendi ve 125 views kez görüntülendi.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Eksert, “Bizim sevdamız Türkiye”
Türk Büro Sen Genel Başkanı Osman Eksert Manisa’da Sendikasının İl yöneticileri ve İşyeri Temsilcileri ile bir araya geldi. Taylan Plaza’da gerçekleşen toplantıda Başkan Eksert’i Genel Başkan Yardımcısı Nebi Yay ve Manisa Şube Başkanı Bekir Dağıstan eşlik etti.
31 Mart yerel seçimleri öncesi Manisa’ya beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Nebi Yay ile gelerek kurum ve kuruluşlarda görev yapan Manisa Şube Başkanı Bekir Dağıstan, sendikasının il Yöneticileri ve İşyeri temsilcilerini ziyaret eden Türk Büro Sen Genel Başkanı Osman Eksert hedeflerinin tüm iş kollarında yetkili, Türkiye genelinde ve toplu sözleşme masasında ise genel yetkili sendika olmak olduğunu kaydetti.
İLKEMİZ ÖNCELİKLE ÜLKEMİZ
Manisa Merkez dışında Soma ve Akhisar ilçelerinde bir dizi ziyaretlerde bulunan ardından da Sendika Manisa Şube Başkanı Bekir Dağıstan nezaretinde Şube Yöneticileri ve İşyeri temsilcileri ile birlikte bir araya gelen ve değerlendirmede bulunan Eksert, “İlkemiz öncelikle ülkemiz” dedi.
VATANINI EN ÇOK SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR
Kamuda sendikal ayrımcılığı ortadan kalkması liyakatin esas alınması, Devlet Bekası için her kamu çalışanının Devlet memuruna yakışır şekilde görevini ifa etmesi, vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır düsturuyla hareket etmesinin altını çizen Eksert, “Biz belli değerlere inanan, belli idealleri olan, Ülke sevdalısı olan insanlarız. Şu anda kamu çalışanı bir memur arkadaşımız maddi anlamda kurumunda almış olduğu ücret noktasında bir sıkıntı yaşıyorsa, her yıl bir önceki seneyi arar duruma gelmiş ise bunun nedenlerini araştırmak lazım. Bunun nedeni ehli olmayanlara kamu çalışanları yetkiyi vermiş, ve kamu çalışanlarını temsil eden ismi sendika ama sendikal anlamda hiçbir faaliyette bulunmayan, kamu çalışanını önemsemeyen sendikaların yetkili olmasıdır” dedi.
GELİR UZMANLIĞI SINAVI TALEBİNE KAYITSIZ KALMADIK
Türk Büro-Sen Genel Başkanı Osman Eksert, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nda gerçekleşecek olan sınav beklentisiyle ilgili yaşanan süreç hakkında da açıklamalarda bulundu. Eksert, bu sınavın kişiler için maddi anlamda getirisi olduğunu ve yaklaşık 5 bin kişinin sınava girmeye hak kazandığını söyledi. Bu kişilerin ve sendikanın beklentileri doğrultusunda yeniden sınav açılması gerektiğine dikkat çeken Eksert, şunları söyledi: “Eski Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal, 2017 yılında sanıyorum bu konu hakkında açıklamaları oldu. ‘Hazırlık yapıyoruz, sınav açıyoruz, açılacak’ diye. Dolayısıyla bu gelişme arkadaşlarımızı umutlandırdı. Bunun üzerine sınavın bir an önce açılması için sendika olarak talebimiz oldu. TBMM’de siyasi partiler nezdinde girişimlerde bulunduk. Ama bugüne kadar açılmadı. İşin özü, bir an önce gelir ve giderde olmak üzere yeniden uzmanlık sınavının açılması şart hale geldi. Onun için biz bir an önce bu sınavın açılmasını istiyoruz. Sendika olarak sonuna kadar elimizden ne geliyorsa mücadelesini yapacağız. Ben sınavın açılacağına inanıyorum. Bunun içinde elimizden gelen her şeyi yapacağız.”
3600 EK GÖSTERGE TALEBİ TÜM MEMURLARIN HAKKI
Ek gösterge ve emeklilikte yaşanan sorunlarla ilgili de ellerini taşın altına koyduklarını belirten Başkan Eksert, “Türkiye Kamu-Sen olarak başından beri, ek gösterge sorununun yalnızca belli unvanlarla sınırlı olmadığını, bütün kamu görevlilerini özellikle emekli aylıkları bakımından doğrudan ilgilendirdiğini ifade ediyoruz. Bu çerçevede öğretmen, din görevlisi, hemşire ve polisler yanında müdürler, müdür yardımcıları, şefler, merkez taşra ayrımına tabi tutulan uzmanlarla, kurum içi yükselme sınavıyla gelen uzmanlar, idareci konumundaki kamu görevlileri, denetmenler, avukatlar, ek gösterge uygulamasından hiç faydalanamayan Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olan personel unutulmamalıdır. Bu sorunlar, ek gösterge uygulamasının bütüncül bir biçimde ele alınması ve yalnızca belli unvanları değil tüm kamu görevlilerini içeren kapsamlı bir biçimde değişikliğe tabi tutulması zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Kaldı ki, ek gösterge cetvelinde düzenleme yapılsa dahi 3600 ve üzeri ek gösterge alan kamu görevlileriyle 3600’ün altında ek gösterge alan kamu görevlileri bakımından emekli aylığı yönüyle ortaya çıkan adaletsizliğin giderilmesi amacıyla özel hizmet tazminatlarının ek göstergeye bağlı olarak belirlenen emekli aylığına yansıtıldığı oranların alt basamaklarında da artış yapılması gerekmektedir. Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardan beri ortaya koyduğumuz bu sorunlara çözüm üretmek adına elimizi taşın altına koyduk ve memurlarımızın emekli aylıklarına doğrudan etki eden ek gösterge cetvelleri üzerinde detaylı ve titiz bir çalışma gerçekleştirdik” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA