SON DAKİKA

Tercüman
reklam

Çanakkale- Hazana Ermeden Hüzne Erenler

Çanakkale- Hazana Ermeden Hüzne Erenler
Bu haber 18 Mart 2019 - 17:41 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.

Çanakkale- Hazana Ermeden Hüzne Erenler

Bir direnişin adıdır Çanakkale. Gidip de gelmeyenlerin, açılmadan solan güllerin, hazana ermeden hüzne erenlerin, hayatının baharında olan on beşlilerin, başlamadan biten hayallerin, en güzel yerinde biten hikayelerin adıdır Çanakkale.

Kınalı ana kuzularının aslana dönüştüğü, can verip devleştiği, mermilerin havada buluştuğu, o dönem eğitim veren Galatasaray, Konya ve İzmir Liselerinin mezun veremediği, onlara mezun verdirmeyen yerin adıdır Çanakkale.

Tam 104 yıl önce bugün Çanakkale’de İngiliz Emperyalizmine okkalı bir Osmanlı Tokadı indirildi. Zafer Seyit Onbaşının omuzlarında yükseldi ve İngiliz Zırhlısında hayat buldu. Bunun üzerine düşmanlar savaşa karadan devam etmek istedi ve bu amaçla çıkarma yaptı.

Hangi yolu deneseler karşılarında göğüslerini siper etmiş, birazdan öleceğini bilen ve kendi cenaze namazlarını kılan, Milli Şairimiz Mehmet Akif’e “Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi/Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi” dedirten, imanı sarsılmaz Türk askerini buldular.

Conkbayırı’nda, Çimentepe’de, Alçıtepe’de aldıkları her darbe ile İngilizlerin zafer hülyaları kabusa döndü. Hasta adam dedikleri Osmanlı’nın onlara vurduğu bu darbe 1. Dünya Savaşı’nın 3 yıl daha uzamasına neden oldu.

Şimdilerde Çanakkale’de dedelerimiz savaştı demek açıkçası bana tuhaf geliyor. Çünkü onların birçoğu baba olabilecek yaşa bile gelemediler ki. Hatta yukarıda değindiğim gibi liseden bile mezun olamayanlar var içlerinde. Demek ki devlet zayıf düştüğünde kimseye acımayacaklar.

Buradan anlıyoruz ki sizlere ve bizlere düşen en önemli görev çalışmak, çalışmak ve daha çok çalışmak… Çanakkale’de dökülen kanlar ancak o zaman değerini bulacak. Sorumluluk dün Seyit Onbaşının omuzlarında yükselmişti bugün ise hepimizin omuzlarında.

Burada cümlelerime nihayet verirken vatan için can verip şan alan bütün Mehmetçiklerimizin ruhu şad, mekanı cennet olsun.

#Çanakkale #SeyitOnbaşı #Onbeşliler #Liseliler

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA