SON DAKİKA

Tercüman
reklam

Kerim Sarılar, “Başarıyı müfredat programı belirler”

Kerim Sarılar, “Başarıyı müfredat programı belirler”
Bu haber 10 Mart 2019 - 19:37 'de eklendi ve 301 views kez görüntülendi.

Bilim insanı Kerim Sarılar’ın “Başarıyı müfredat programı belirler” paylaşımı öğretmenlerce daha fazla destek görmesi üzerine kendisiyle bir röportaj gerçekleştirdik.

Tercüman: Bu günkü orta öğretimde eğitimin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Milli İlmi Keşifleri olan Yazar Kerim Sarılar; Bir öğretmenler grubunda; ”Başarıyı müfredat programı belirler” dediğimizde olumlu yankıları çok daha fazla oldu. Başarıda müfredat programı eğitimin gelişmesinde en önemli gerekçelerden biridir. Matematikte müfredat programı bilgi yazılım çağına uygun olmalıdır. Bazı öğretmenler fizik ve kimya gibi fen bilimlerinde de bilgi yazılım uyumlu müfredata geçilmesini yorumlarına eklediler.
Eğitimin düzeyini öğretmenlerin nasıl değerlendirdiği, başarılımı veya başarısız mı olduğu hususunda yorumlarını almak için şöyle bir cümle ile başvurduk; “Bir ülkenin öğrencilerinin eğitim düzeyine baktığınızda onlarda öğretmenlerini görürsünüz.”
Öğretmenlerin büyük çoğunluğu bu cümlemize sert tepki gösterdi. Çünkü eğitimde cümlemizde başarılı veya başarısız yazılmamasına rağmen başarısızlığı görüyorlar ve başarısızlığın haklı olarak öğretmenlere yıkılmasını istemiyordu.
Bazı öğretmenlerimiz haklı olarak başarısızlığın müfredat programından kaynaklandığını ve değişmesi gerektiğini dile getirdiler. Bazıları da; “Sizin icatlarınız okutulmayacak niye ısrarla yazı yazıyorsunuz?” diye Üniversitelerce onaylı milli keşiflerimizin kesinlikle müfredatta yer almaması gerektiğini açıkladılar. Kendilerine; “Milli ilmi keşiflere neden bu kadar karşı çıktığını” sorduğumuzda yorumlarını sildiler.
Tercüman: Sizce örneğin matematik eğitimi nasıl düzelir?
Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Milli İlmi Keşifleri olan Yazar Kerim Sarılar; Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk öncelikle milli ilmi keşiflerimize olumlu görüş veren matematikte alanında uzman öğretim üyesi bulunan on bir ayrı üniversitedeki uzman öğretim üyelerini bir seminerde toplamalı.
Milli ilmi keşif sahibi olarak da bizi davet etmeli.
Milli ilmi keşifleri engelleyen Milli Eğitim Bakanlığındaki düşünce sahiplerini de bu seminere davet etmeli. Seminer basın ve TV ye açık olmalı. Bu günkü bilgi yazılım çağına uygun olmayan matematik müfredatı mutlaka değişmelidir.
Hatta orta öğretimde bir derste bir hafta bilgi yazılım uyumlu sarılar çevirgeninin öğrencilere anlatılmasına bize imkân sağlamalı ve o süre içinde öğrencilerin basit ve anlaşılır olan bu üniversitelerce onaylı milli ilmi keşiflerin öğrenciler tarafından da anlaşılıp anlatıldığına şahit olacağımıza inanıyorum.
Sarılar dönengesinde ise bir aylık süre öğrenciler tarafından anlaşılıp anlatabilecekleri duruma gelebileceği kanaatindeyim.
Tercüman: Bu teklifinizi Milli Eğitim Bakanlığına yaptınız mı?
Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Milli İlmi Keşifleri olan Yazar Kerim Sarılar: Evet. Bu teklif Milli Eğitim Bakanlığına ve Sayın Milli Eğitim Bakanımıza yapılmıştır. Uygulamaya geçme durumunda basın ve TV huzurunda okutulmasına engel olanlar dahil açıkça her kes görüşünü beyan edebilecek ve bilgi yazılım çağına uygun olmayan mevcut matematik müfredatının değişimine hep birlikte şahit olacağız.
Tercüman: Sizce Üniversitelerce onaylı milli ilmi keşiflerinizin müfredat yenilemesinde eğitime ne gibi katkı sağlayacak?
Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Milli İlmi Keşifleri olan Yazar Kerim Sarılar:
1. Müfredatımız öğrencinin anlayabileceği şekilde bilgi yazılım çağına uygun bilgi yazılım uyumlu hale gelecek. Gerek işlemsel ve gerekse kavramsal öğrenmeyi desteklemesi açısından Üniversitelerimizin ilgili Matematik Bölüm Başkanlıklarınca da belirtildiği üzere eğitimimize büyük yararlar sağlayacaktır.
2. Nobel Kimya Ödüllü Profesör Dr. Aziz SANCAR’IN; “İslam Dünyasının 500 yıldır bilime katkısı olmadığı şeklinde yapıcı olarak uyardığı bu kısır döngü Sarılar Çevirgeni, Sarılar Dönengesi ilmi keşiflerimizin Üniversitelerin değişik bilim dallarının doğrulaması ile kırılmış, çökmüş ve İslam Dünyasının dolayısı ile Müslüman Türk Milletinin bilime katkısı ortaya konulmuştur. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin büyük çoğunluğu kendi içlerinden çıkan bu milli ilme sahip çıkacak ve asil Türk milletimiz elbette bundan memnuniyet duyacaktır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA