SON DAKİKA

Tercüman
reklam

TÜRKMEN ŞEHİTLERİ İSTANBUL’DA ANILDI

TÜRKMEN ŞEHİTLERİ İSTANBUL’DA ANILDI
Bu haber 20 Ocak 2019 - 12:06 'de eklendi ve 123 views kez görüntülendi.

Devrik Baas rejimi tarafından 16 Ocak 1980 tarihinde şehit edilen Türkmen lider kadrosu ve tüm Türkmen şehitleri, Irak Türkleri Derneği Genel Merkezi’nin İstanbul’da düzenlediği bir programla anıldı.

19 Ocak 2019 tarihinde Elite World İstanbul Oteli’nde yapılan toplantı şehitler anısına saygı duruşu ve Fatiha okunması ile başladı. Açılış konuşmasını Dernek Genel Başkanı Mehmet Tütüncü yaptı. Tütüncü, vefatlarının 39. yıldönümünde şehit liderleri bir kez daha anarak Türkmenlerin mücadelesi şehitlerimizin bıraktığı yerden devam etmektedir ve tüm haklarımızı elde edinceye dek bu millet asla geri adım atmayacaktır dedi.

Kerkük Vakfı Başkanı Erşat Hürmüzlü, Azerbaycan Kültür Evi Başkanı Hikmet Alp’in de birer konuşma yaptığı programda önce şehit lider Necdet Koçak’ı konu alan ve Derneğin gençlik kolu Türkmeneli Fikir Kulübü tarafından hazırlanan bir kısa belgesel izlendi. Ardından şehit liderlerin hayatını konu alan bir panel düzenlendi. Panelde Türkmen Basın Derneği Başkanı Kemal Beyatlı moderatör olurken, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Başkanı Av. Şerafettin Yılmaz, Irak Türkleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Atilla Bayraktar ve şehit lider Dr. Rıza Demirci’nin oğlu Mahmut Rıza Demirci konuşmacı oldular.

Panelde şehit Abdullah Abdurrahman’ın oğlu Dr. Faruk Abdullah Abdurrahman ile şehit Salah Tenekeci’nin kardeşi Orhan Tenekeci de dinleyicilerle duygularını paylaştı. Şehit Dr. Rıza Demirci’nin torunu Nazlı Demirci ile Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Hikmet de birer şiir seslendirdi. Program, Yönetmen Cemal Kerküklü’nün “Şehit Günü” adlı monodram oyunuyla sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA